SākumsNovada pašvaldībaMērsraga novadsMērsraga avīzeIestādesIzglītībaKultūraSportsTūrisms

Aktivitātes Mērsragā

Mērsraga ostas ziņasBiedrības un NVOSludinājumiRakstu arhīvse-pastsFotogalerijas

Videogalerijas

 

 

 

    LV   RU   EN

Mērsrags tiešraidē

 

Aktualitātes

 

Deportācijas. Vēstures lapaspuse, kuru vajadzētu atcerēties

 

Es nebiju par to domājusi, vispār nevarēju iedomāties, ka ir bijis tik grūti…

Es sapratu, mums ir jānovērtē tas, ka mums ir ko ēst, jo toreiz tā nebija…

Es ceru, ka mums tas nekad nebūs jāpiedzīvo…

Tās ir tikai dažas no atziņām, kuras pauda Mērsraga vidusskolas skolēni pēc sarunas ar mērsradznieci Ināru Neilandi.

Ināras kundze tika izsūtīta 1949. gadā, būdama pavisam maziņa. Viņa atceras, kā mamma, braucot vilcienā, šuva maisiņus, kuros sadalīt līdzi esošo naudu, ja nu ģimene tiktu izšķirta. Par laimi, tas nenotika, tomēr deportācijas šķīra no citiem radiem un jaunākās māsas. Ināras kundze dalījās gan sāpīgās atmiņās, gan izstāstīja dažādus kuriozus gadījumus, piemēram, kā tika izēstas ogas, kuras mamma bija salasījusi, lai izvārītu ievārījumu nākamajam gadam. Šobrīd mēs par to pasmaidām, bet kāda vērtība toreiz bija 1,5 l ogu? Šī tikšanās ļāva daudz ko pārdomāt un novērtēt.

Iespējams, nepierasti, ka par šo tēmu runā februārī, tomēr, gatavojoties mācību ekskursijai uz Okupācijas muzeju, radās ideja, ka šāda tikšanās ir nepieciešama. Ne vēstures grāmatas, ne skolotājs, nespēj radīt tās pārdomas, ko spēj cilvēks, kas to ir piedzīvojis.

Vai šī tēma ir jāatceras un jāstāsta nākamajām paaudzēm? Protams, jo ikvienam jāsaprot, ko tas īsti nozīmē ne tikai mūsu tautai, bet katram cilvēkam individuāli. Novērtēsim to, ka esam brīva tauta!

Liels paldies Inārai Neilandei par savu stāstu! Paldies arī Olīvijai Saļickai, kura pirms tikšanās dalījās arī ar savām atmiņām!

25. marts ir pavisam tuvu, šajā dienā ikviens varam iedegt svecīti pie piemiņas akmens, jo tas ir mūsu kopīgais stāsts vienā no vēstures lapaspusēm.

 

 

 

 

 

 

 

 

Skolotāja Aija Barovska

11.02.2016.

 

(C) MĒRSRAGA NOVADA PAŠVALDĪBA, 2016